Geocaching jest grą terenową polegającą na odszukiwaniu umieszczonych na całym świecie skrytek (keszy) z pomocą odbiorników GPS. Grę można porównać trochę do poszukiwania skarbów, ponieważ w niektórych (większych skrytkach) można znaleźć fanty na wymianę. Zazwyczaj są to jakieś drobiazgi np. zabawki z Kinder niespodzianki. Czasem zdarza się znaleźć ciekawsze rzeczy np. w jednej skrzynce na terenie Katowic znalazłem kiedyś talię kart, natomiast w innej znalazłem kompas. Jednak nie chodzi tutaj o same szukanie skarbów, ale największą satysfakcją w tej grze jest znalezienie samej skrzynki.

Geocaching jest też bardzo dobrą forma zwiedzania i poznawania terenu, nawet swojego podwórka., Dzieje się tak dlatego, że skrzynki nie są umieszczane w przypadkowych miejscach, ale w takich, które osoba zakładająca skrzynkę chce pokazać innym. Za nim sam nie zainteresowałem się tą zabawą, to nie spodziewałem się, że są miejsca w mojej okolicy, których nie znam np. nie wiedziałem, że na moim osiedlu są sztolnie upadowe – właściwie to już ruiny (umożliwiają wywóz węgla na powierzchnię z niskich pokładów).

Aby zacząć swoją przygodę z Geocaching należy wybrać przynajmniej jedną z dwóch obecnie dostępnych platform: opencaching (polska lokalna platforma), oraz geocaching.com (oficjalna światowa platforma) i założyć konto. Ja osobiście posiadam konta na obu platformach, ponieważ jest więcej możliwości, gdyż w jednym miejscu jest wiele skrzynek opencaching i mało geocaching i na odwrót. Po założeniu konta potrzebna jest nam aplikacja na telefonie – ja polecam c-geo, ponieważ ma bardzo przejrzysty interfejs i łatwo można podpiąć konta z obu platform. Gdy mamy założone konto oraz aplikację na telefonie to możemy przejść już do szukania. Na początek polecam szukać skrzynki tradycyjne, ponieważ one zwykle są one dokładnie na współrzędnych. Warto przed rozpoczęciem poszukiwań danej skrzynki odczytać jej opis, gdyż zawiera on często wiele  interesujących wiadomości na temat miejsca, w którym się ta skrzynka znajduje. Gdy już dotrzemy na miejsce to skrzynka rzadko będzie na wierzchu ze względu na możliwość zniszczenia lub zabrania skrzynki przez osoby postronne, więc zazwyczaj aby odnaleźć skrzynkę musimy jeszcze odczytać podpowiedź zawartą w opisie skrzynki.

Skrzynki są różnej wielkości począwszy od mikro (ok 2-3cm), az po bardzo duże (pow. 10 L), oraz różnej trudności ukrycia. Są również różne rodzaje skrzynek: tradycyjna – wspomniana w tym artykule, quiz – czyli zagadka do rozwiązania, multicache – skrzynka wieloetapowa, gdzie musimy zdobyć pewne informacje potrzebne do uzyskania współrzędnych skrzynki finałowej oraz wiele innych.

Geocaching jest więc bardzo bogatą w różnorodność zabawą, więc każdy może znaleźć coś dla siebie. Ponadto rozwija wiedzę, spostrzegawczość oraz kreatywność (gdy sami takie skrzynki zakładamy).

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/giesche/public_html/wp-includes/functions.php on line 5309