Są czasami niestety takie miejsca (zazwyczaj poza miastem) gdzie trudno jest o światłowód z uwagi o bardzo wysoką cenę takiej instalacji. Z taką sytuacją spotkałem się ostatnio w jednej lokalizacji. Cena instalacji światłowodu to minimum 15 000 zł na co nie można było sobie pozwolić. Postanowiłem więc przetestować sieć LTE w tamtym miejscu. Najpierw wykonałem test za pomocą telefonu podłączonego do sieci Play.

Niestety wynik testu nie napełnia wielkim optymizmem. Wynik 2,69 Mb jest zdecydowanie zbyt słaby. Czy można coś z tym zrobić. Oczywiście. Postanowiłem wykonać kilka kolejnych testów na różnych urządzeniach. Trwało to kilka tygodni za nim osiągnąłem zadowalające wyniki.

Pierwszym urządzeniem, z którego skorzystałem był Router HUAWEI 5G CPE Pro 2.

Korzystając z routera LTE jest już trochę lepiej, ale fajerwerków nie ma. Postanowiłem więc poszukać czegoś innego i tak trafiłem na zestaw Netbox Play. Jest to zestaw składający się z urządzenia zewnętrznego (anteny LTE) oraz routera wewnętrznego połączone ze sobą 20 metrowym kablem sieciowym. Antena LTE jest dwuzakresowa więc może łapać sieć na dwóch różnych częstotliwościach. Odbiór sieci LTE na kilku częstotliwościach jednocześnie nazywamy LTE Advanced. Antena została umieszczona na zewnątrz budynku na wysokości ok 10 m.

Na sieci Play osiąknąłem nie więcej niż 30 Mb. Postanowiłem testować na kartach od różnych operatorów. Test dla sieci T-Mobile wypadł najlepiej.

Wygląda to już całkiem nieźle. Dla lepszego efektu zastosowałem bardzo szybkie serwery dns od Cloudflare: 1.1.1.1 oraz 1.0.0.1. Jednak urządzenie Netbox było trochę niestabilne i zawodne. Przy większej ilości podłączonych urządzeń nie wytrzymywał obciążenia i się zawieszał albo znacznie zwalniał.

Spróbowałem więc z innym urządzeniem: HUAWEI 4G Router 3 Prime z możliwością podłączenia anteny kierunkowej.

Bez anteny udało się uzyskać ok. 70  – 80 Mb w sieci T-Mobile i to już było coś, ale jeszcze chciałem spróbować. jeszcze z anteną kierunkową ATK-504.

Powyższy wynik jest zdecydowanie powyżej oczekiwań jak na lokalizację, w której wykonywałem testy. Tak więc z początkowym 2 – 3 Mb łapanych za pomocą telefonu komórkowego udało się wyciągnąć, aż ponad 125 Mb i dość niski ping jak na sieć LTE.

Tak więc jeżeli potrzebujemy internetu w miejscu gdzie jest ciężko o światłowód to możemy skorzystać z sieci LTE. Aby chodziło to jak najwydajniej i dało się z tego jak najwięcej należy wykonać kilka rzeczy:

– zakupić router LTE z kilku kanałowym zakresem częstotliwości np. HUAWEI 4G Router 3 Prime

– zakupić antenę LTE kierunkową wraz z odpowiedniki końcówkami pasującymi do routera i ustawić ją w kierunku najbliższej anteny LTE (można do tego celu skorzystać z aplikacji Antenna Pointer).

– na interfejsie WAN routera ustawić szybkie adresy dns: 1.1.1.1 oraz 1.0.0.1

– na interfejsie WAN ustawić odpowiednie ustawienie MTU (w tym celu można skorzystać z serwisu MTU test)

Oczywiście poza LTE są jeszcze inne sposoby uzyskania internetu bez światłowodu. Możemy skorzystać z radiolini u jakiegoś operatora, który świadczy taką usługę.

Od niedawna mamy również w Polsce satelitarną sieć od Starlink. Niestety na chwilę obecną jest to dość drogie rozwiązanie.

 

Kategorie: Porady

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/giesche/public_html/wp-includes/functions.php on line 5309