Wycieki danych towarzyszą nam już od od pewnego czasu. Zdarzyło się ich już tak wiele, że prawdopodobieństwo wycieku naszych danych jest bardzo wysokie. W samy tylko 2020 roku miało miejsce ponad 2000 wycieków danych, w których wyciekło łącznie ponad 27 miliardów rekordów. Na portalu visualcapitalist.com znajdziemy mapę największych wycieków na świecie. Warto zobaczyć również listę 10 największych wycieków w Polsce. Portal sekurak.pl podaje listę ponad 500 polskich stron, z których wyciekły dane. Powyższe dane obrazują, jak bardzo poważny jest ten problem.

Najczęściej wyciekają dane osobowe takie jak Imię, Nazwisko, adres, telefon, email, dane profilowania oraz dane logowania. Rzadziej natomiast takie dane jak numer pesel, dowodu czy inne wrażliwe dane.

Po co przestępcom takie dane?

Posiadając takie dane mogą przejmować konta w portalach społecznościowych, aby oszukać znajomych ofiary. Dane te mogą posłużyć ponadto w celu podszycia się pod kogoś np. w celu ukrycia przestępstwa. Stosowane jest również tworzenie tzw, słupów na podstawie tych danych np. w celu „prania” pieniędzy.

Osoby, których dane wyciekły mogą być bardziej podatne na oszustwo, ponieważ po pierwsze mają dane aby napisać maila, smsa lub zadzwonić, a po drugie mając dane osobowe mogą dla uwiarygodnienia oszustwa przekazać nam pewne informacje, które o nas wiedzą np. dla wzbudzenia w nas niepokoju.

Jak ustalić czy dane wyciekły?

Pomóc może przede wszystkim portal haveibeenpwned.com. Wpisując tam email lub telefon możemy dowiedzieć się czy nasze dane wyciekły i skąd.

Jak ograniczyć wycieki danych?

Po pierwsze należy podawać jak najmniej swoich prawdziwych danych i o ile to możliwe rozważyć podanie danych fałszywych (należy uważać tutaj aby się nie podszywać pod nikogo, by nie naruszyć art. 190a kodeksu karnego. Po drugie należy rozważyć korzystanie z płatnych usług, ponieważ korzystając z darmowych usług płacimy swoimi danymi.

Co jeżeli dane jednak wyciekły?

Jeżeli wyciekły dane wrażliwe lub dokumenty, to należy zgłosić sprawę na policję. Natomiast jeżeli wyciekły dane logowania to należy czym prędzej zmienić hasło. Można tez złożyć skargę do UODO.

Więcej na temat wycieków danych dowiesz się z Webinara na niebezpiecznik.pl

 

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/giesche/public_html/wp-includes/functions.php on line 5309