Przychodzi nie raz taki czas, że obecny komputer, który używamy nie będzie już w stanie spełnić naszych oczekiwań. Najczęściej wtedy decydujemy się na wyrzucenie starego sprzętu. Jednak możemy go jeszcze do czegoś wykorzystać. Takim przykładem będzie stworzenie serwera plików NAS. Serwer ten możemy wykorzystać do przechowywania kopii plików z naszych komputerów.

Najlepiej skorzystać przy tym z darmowych systemów operacyjnych GNU linux, gdyż są  one mniej zasobożerne niz systemy Windows. Ze względu, że wolę dystrybucje linuxa oparte o Debiana dlatego do budowy serwera nas użyłem systemu OpenMediaVault, opartego o Debiana, który nie ma co prawda graficznej powłoki ale posiada dość rozbudowany panel do zarządzania i konfigurowaniu sprzętu po stronie przeglądarki. Daje to możliwości bardzo zbliżone do tych co oferują dedykowane komercyjne serwery NAS. Wymagania tego systemu są bardzo minimalistyczne: pamięć min. 1 GB oraz procesor o taktowaniu min. 1 GHz. Dzięki tak niskim wymaganiom możemy go zainstalować niemal na każdym komputerze – najlepiej stacjonarnym, ponieważ do utworzenia udziału sieciowego będziemy potrzebować przynajmniej dwóch dysków co w laptopach nie zawsze jest możliwe. Przy tym nie musimy mieć koniecznie dysków serwerowych SAS wystarczą zwykłe SSD lub HDD. Należy jedynie pamiętać aby dyski były tej samej wielkości.

Szczegóły dotyczące instalacji i konfiguracji serwera znajdziesz w artykułach z portalu Dobre programy:

Domowy NAS All in One – Cz. 1 Wybór sprzętu i systemu

Domowy NAS All in One – Cz. 2 Szybki podgląd panelu OMV v0.4 i v0.5

Domowy NAS All in One – Cz. 3 Zarządzania zasobami dyskowymi

Domowy NAS All in One – Cz. 4 Wtyczki

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/giesche/public_html/wp-includes/functions.php on line 5309